Esperanto-Sumoo

Esperanto-Sumoo yılda 6 kere yapılan ve Japon Sumo güreşi günlerine denk gelen ve Japon esperantist Hori Jasuo tarafından organize edilen kitap okuma günleridir.

Kasım ayındaki 15 günlük kitap okuma günleri 15-29 Kasım tarihleri arasında yapılmış ve bu kez 29 ülkeden 265 kişi hep birlikte kitap okumuşlardır. Bu sayı ile de yeni bir rekor kırılmıştır.

Herkes kendi gücüne göre okuyacağı kitabını ve her gün okuyacağı sayfa sayısını baştan belirliyor.  Bu kez 265 katılımcıdan 216’sı başta verdiği sözünü 15 gün boyunca hiç aksatmadan yerine getirebilmiş ve toplamda 18,000 sayfa okunmuş. Dolayısı ile bu da kişi başına 15 günde ortalama 70 sayfaya denk geliyor.

Türkiye’den bu kez sadece iki kişi katılabildik, halbuki geçen aylarda 3 hatta 4 kişinin de katıldığı olmuştu.

Amaç Esperanto kültürüne kitap okuyarak gelişmesine katkıda bulunmak. Bugüne kadar Esperanto dilinde 25,000 değişik eser yayınlanmıştır.


Esperanto-Sumoo estas organizaĵo de libro legado-tagoj organizita de la japana esperantisto Hori Jasuo kaj okazas ses foje en la jaro samtempre al la japanaj luktadoj de Sumo

En novembro la libro legado okazis inter la tagoj 15 kaj 29, kaj ĉi foje 265 legantoj el 29 landoj legis librojn kune. Tiu nombro estas nova rekordo.

Oni laŭ-kapable elektas libron kaj promesas kiom da paĝoj oni legos ĉiu tage antaŭ la Sumoo. Ĉi-foje 216 legantoj el la 265 sukcesis venki ĉiu-tage kaj 18,000 paĝoj estis legitaj. Tio estas 70 paĝoj per leganto en 15 tagoj.

Turkujo ĉi-foje partoprenis kun nur du legantoj, tamen en la pasintaj monatoj tiu nombro estis 3 kaj eĉ 4.

La celo estas helpi kreskigi la Esperanto-kulturon per legado de libroj. Ĝis nun 25,000 libroj estas eldonitnaj en Esperanto lingvo.


http://www.esperanto-sumoo.strefa.pl/index.html

Esperanto-Sumoo

Respondi

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Ŝanĝi )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Ŝanĝi )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Ŝanĝi )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Ŝanĝi )

Connecting to %s

%d bloggers like this: