Stefano Keller istifa etti / Stefano Keller demisiis

Libera Folio: 201 6-04-24 20:51

Görev süresinin sonuna üç ay kala UEA’nın dış ilişkilerinden sorumlu yöneticisi Stefano Keller göevinden istifa etti. Başkan Mark Fettes’e göre istifa beklenmedik bir olay ancak sorun yaratmayacak. 22 Mayıs’ta UEA Komitesine gönderdği bir mesaj ile Stefano Keller zamanından önce dış ilişkiler yöneticiliğinden istifasını duyurdu. Stefano kamuya gönderdiği mesajında da istifasına dair hiç bir sebep belirtmedi.

Yönetime de ayrılmasının sebebine dair bir açıklama yapmamış. Başkan Mark Fettes Libera Folio’nun sorusuna sebep konusunda fikri olmadığını söylüyor:

– Sebebi Stefano’nun kendisine sormalısınız – kararı bizler için tam bir sürpriz oldu.

Fettes’e göre Stefano Keller’in sürpriz ayrılması buna rağmen hemen problemler yaratmayacak.

– Zaten dış ilişkiler konusunda yeterince kişi birlikte çalışıyor, ondan dolayı bu alanda büyük problemler öngörmüyorum. Kongre zaten 3 sonra yapılacak, ve Kongrede de yeni yönetim için seçimler yapılacak.

Stefano Keller kendisi de Libera Folio’nun gönderdiği sorulara cevap vermedi, ancak dedikodulara göre istifası “yönetim takımının” (başkan Mark Fettes, başkan yardımcısı Stefan MacGill ve genel sekreter Martin Schäffer) diğer yöneticilerden  bağımsız olarak kararlar almalarından kaynaklanıyor.

http: //www.liberafolio.org/201 6/demisio-de-kellerneatendita-por-fettes


Libera Folio: 201 6-04-24 20:51

Tri monatojn antaŭ la fino de la mandatperiodo demisiis la estrarano de UEA pri eksteraj rilatoj, Stefano Keller. Prezidanto Mark Fettes diras, ke la demisio estis neatendita por li, sed ne kaŭzos problemojn. La 22-an de aprilo en mesago sendita al la komitato de UEA Stefano Keller anoncis sian antaŭtempan demision kiel estrarano pri eksteraj rilatoj. En la publika mesaĝo li mencias neniun kialon de sia demisio.

Ankaŭ al la estraro li ŝajne ne klarigis la kialon de sia foriro. La prezidanto de UEA, Mark Fettes, responde al demando de Libera Folio diras, ke li ne konas la kialon:

– Vi devas demandi Stefanon pri la kialo – lia decido venis kiel plena surprizo.

Laŭ Fettes la “surpriza” foriro de Stefano Keller tamen ne kaŭzos tujajn problemojn.

– Jam sufice multaj homoj kunlaboras pri eksteraj rilatoj, do mi ne antaŭvidas grandajn problemojn sur tiu kampo. Kaj la kongreso venos post tri monatoj, kiam okazos novaj elektoj.

Stefano Keller mem ĝis nun ne respondis al demandoj senditaj de Libera Folio, sed laŭ onidiroj la demisio povas rilati al la marĝenigo de la ceteraj estraranoj krom tiuj de la “mastruma teamo” (prezidanto Mark Fettes, vicprezidanto Stefan MacGill kaj generala sekretario Martin Schäffer), kiu laŭdire triope faras la plej multajn decidojn.

http: //www.liberafolio.org/201 6/demisio-de-kellerneatendita-por-fettes

Stefano KELLER, Linguistic Rights, Universala Esperanto-Asocio (

Stefano KELLER, Linguistic Rights, Universala Esperanto-Asocio (UEA) Executive Board, Chief Representative at the United Nations in Geneva, Switzerland

Respondi

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Ŝanĝi )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Ŝanĝi )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Ŝanĝi )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Ŝanĝi )

Connecting to %s

%d bloggers like this: