Esperanto Öğrenin – Lernu Esperanton

İşte size internet’te bulabileceğiniz ve Esperanto öğrenebileceğiniz bazı kaynaklar:


lernu     Lernu – Esperanto’yu en ince detayına kadar öğreten bir sayfa. Başlangıç seviyesinden, ustalık seviyesine kadar çok sayıda materyal mevcut. Resmi Esperanto öğrenim sayfası olarak düşünülebilir. Ayrıca konuyu tartışmak için forum’u da mevcut. Sayfa 2016 yılında yenilendi. Sınırlı da olsa Türkçe arayüzü mevcut.


Duolingo     Duolingo – Oyun oynar gibi dili öğrenebileceğiniz bir sayfa. İngilizce’den öğrenenlerin sayısı yüz binleri aşmış durumda. Şimdilerde İspanyolca’dan da öğrenmek mümkün.

 


kurso-de-esperanto     Kurso de Esperanto – Bir bilgisayar yazılımı. 12 derste Esperanto’yu öğretiyor. Çok iyi olmasa da Türkçe arayüzü de mevcut. Yukarıdakilerden sonra kullanılması tavsiye edilir.


 

anki     Anki Flashcards – Anki flash kartları eğer sizin için bu önemli ise kelime dağarcığınızı genişletmek için bir sayfa. Kişiye başarısız olduğu kartları tekrar tekrar karşısına getirerek kelime öğrenmeyi destekler. Esperanto kart desteleri burada bulunyor ve yeni başlayanlar önce “Esperanto 101” destesi ile başlamalı.


memrise     Memrise – Başka bir kelime dağarcığı geliştirme yazılımıdır. Memrise’da bir sürü Esperanto kursu bulabilirsiniz.


     Esperanto 101 on UReddit – Reddit kullanıcısı Cxaro’nun 6 haftalık bir Esperanto kursu. Temel dil bilgisi, ekler, sık kullanılan kelime kökleri vs.


Saluton-sml     Saluton! – Çok popüler bir eğitim tekniği. Esperanto’yu kendi kendine öğrenmek için tasarlanmış bir kitabın online kurs şekli. Sadece resimler ve Esperanto dili ile size Esperanto dilini öğretir.


Babadum     Babadum! – Kelime dağarcığınızı geliştirmek için başka bir sayfa. Orta ve ileri safhadaki kişiler için tavsiye edilir çünkü öğrettiği kelimelerin bir çoğu çok fazla bilinen kelimeler değil.

 


EIYP    Esperanto in your pocket – Cebinizde Esperanto, kompakt  ve küçük bir Esperanto rehberdir. İçinde dile başlangıç olması için gerekli olan tüm dil bilgisi detayları ve bazı alıştırmalar mevcuttur.

wikipedia     Wikipedia’da bazı iyi makaleler mevcut: Esperanto Kelimeleri, Esperanto Dil Bilgisi, ve Esperanto Cümle Kitapçığı. Ayrıca ana Esperanto sayfası da dil hakkında genel bilgi vermektedir.

 


book     Kellerman Kolor by Ivy Kellerman – 1990’lerin başında yazılmış ama hala değerli bir kaynak,  bayağı uzun ve Esperanto’yu temelinden ustalığa kadar öğreten bir kitap. Tabi Ingilizce’de.


book     An Elementary Esperanto Primer by Daniel M. Albro – Daha modern bir kitap, temel Esperanto dilini alışatırmaları olan derslerle öğretiyor. Tabi ki İngilizcede.

book     Being Colloquial in Esperanto by David K Jordan – Başka geniş kapsamlı bir kitap. İngilizce konuşanları bile zorlayacak kelime kısmı içeriri. Tabi ki İngilizcede.


book     Universala Esperanto Metodo by Dr Benson – uzunluğundan dolayı 20 parçada indirilebilen 1932’de yazılmış ve ana dili ne o lursa olsun kişiye Esperanto’yu öğretmeyi amaçlayan bir kitap. Sadece resimlerine bile bakmaya değer bir kitap. Daha basit ve renkli bir format‘ta da mevcut yalnız bunun son kısmı Lehçe’de yani Polonya dilinde.

book     Free Esperanto Course – e-posta üzerinden 10 derste bir öğretmen ile basit şekilde dilin temelini öğretir. Tabi bulacağınız eğitmenin dili ile Esperanto öğreneceksiniz. Türkçe eğitmen bulmak zor.

Respondi

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Ŝanĝi )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Ŝanĝi )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Ŝanĝi )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Ŝanĝi )

Connecting to %s

%d bloggers like this: